لک بری و جوش بری

مقدمه

زمانی که لک‌ها و جوش‌ها با روش‌های خانگی از بین نمی‌روند، روش‌های مختلف علمی وجود دارد تا این مشکل را از روی پوست برطرف کرده و پوست بیمار را شاداب، تمیز و زیبا کنند.

یکی از این روش‌ها، پلیینگ شیمیایی است که در آن متخصص سعی می‌کند با استفاده از اسیدهایی مثل سالیسیلیک اسید، گلیکولیک اسید و … این لکه‌ها را از سطح پوست پاک کند. روش بعدی استفاده از لایه بردارها است که بسته به نوع لک و جوش، نوع لایه بردار نیز متفاوت خواهد بود.

تمامی این روش‌ها زمانی کاربرد دارند که جوش‌ها و لک‌ها در لایه‌های سطحی پوست باشند، اما اگر لک‌ها و جوش‌ها در سطح‌های زیرین پوست قرار داشته باشند بهترین روش استفاده از میکرودرم و لیزر درمانی است. میکرودرم با قرار گرفتن روی سطح پوست و سایِش آن و سپس با ایجاد مکش، باعث خونرسانی بهتر و از بین رفتن لک‌ها و جوش‌ها می‌شود.

در روش آخر که آخرین روش درمان این بیماری پوستی محسوب می‌شود استفاده از نور لیزر است. در این حالت لیزر به لایه‌های زیرین پوست نفوذ کرده و توسط رنگدانه‌ها جذب می‌شود و در نهایت لک‌ها و جوش‌های پوست از بین رفته و پوست عاری از هر نوع لک و جوش می‌شود.

شاید بسیاری از ما انسان‌ها در طول زندگی با لک‌های پوستی، کک و مک و یا حداقل جوش‌هایی روی سطح پوستمان روبرو شده‌ایم که یا با درمان‌های خانگی و استفاده از ماسک‌ها و لایه برداری‌های مختلف از بین رفته‌اند و یا هنوز آثار آن‌ها بعد از سال‌ها بر روی پوستمان باقی مانده و از بودنشان خجالت می‌کشیم.

معمولاً لک‌ها و اغلب بیماری‌های پوستی به علل مختلفی از جمله تابش اشعه‌ی خورشید، وراثت، تغذیه‌ی نادرست، مصرف سیگار، پیری و … روی پوست ظاهر می‌شوند. خوشبختانه با پیشرفت علم پزشکی برای حل این مشکلات و بیماری‌، راه‌های مختلفی وجود دارند که متخصص پوست با توجه به نوع پوست و نوع بیماری شما، می‌تواند روشی را برای درمان استفاده کرده و جوانی و شادابی را به پوست شما بازگرداند.

علل ایجاد لک‌های پوستی

 • وراثت
 • آلودگی هوا
 • مصرف دخانیات
 • نور خورشید
 • جای جوش و آکنه
 • سوختگی
 • بیماری‌های مختلف مانند بیماری کبد
 • بارداری
 • پیری
 • عوارض جانبی برخی داروها
 • و…

پیلینگ چیست؟

پیلینگ یا همان لایه برداری یکی از روش‌های از بین بردن جای جوش، آکنه و تمام لکه‌های تیره‌ی پوستی است که با درمان‌های خانگی و دارویی رفع نشده‌اند. لایه برداری پوست می‌تواند به سه روش مختلف با تجویز پزشک متخصص انجام گیرد این سه روش شامل:

 1. لایه برداری شیمیایی
 2. لایه برداری فیزیکی
 3. لایه برداری با استفاده از لیرز

لایه برداری یا پیلینگ شیمیایی

لک بری و جوش بری

لایه برداری شیمیایی یکی از روش‌های لک بری و جوش بری با استفاه از مواد شیمیایی برای از بین بردن لک‌های پوستی، همچنین درمان کک و مک‌های سطحی است که متخصص پوست با استفاده از اسیدهای مخصوص مانند سالیسیلیک اسید، گلیکولیک اسید و … این ضایعات پوستی را از بین می‌برد، اما توجه داشته باشید این روش برای لک‌های عمیق تاثیری نخواهد داشت و برای مشکلات سطحی نیز شما نیاز به تکرار جلسات درمانی دارید.

در روش دیگری متخصص پوست با تجویز لایه بردارها در صدد رفع این مشکلات پوستی بر می‌آید که این لایه بردارهای شیمیایی انواع مختلفی داشته و بسته به نوع لک‌ها، از نوع لایه بردارهای سطحی، متوسط و یا عمیق استفاده می‌شود.

 

لایه برداری فیزیکی

این نوع لایه برداری که روشی تهاجمی است از دستگاه (DERMABRESION) درم آبریژن، به منظور جوانسازی و از بین بردن لکه‌های پوستی استفاده می‌شود. در مواردی که لک‌ها و جوش‌ها در سطح های زیرین پوست قرار دارند این روش کارایی بهتری دارد و نتایج خوبی ارائه می‌دهد.

در این روش، پزشک متخصص با سایش فیزیکی (یا با مواد شیمیایی)، لایه‌های سطحی و حتی بخشی از لایه‌های میانیِ اپیدرم که اغلب ناهموار و حاوی سلول‌های فرسوده و مرده است را بر می‌دارد تا پوست جدیدی که جوان‌تر و صاف‌تر است، جایگزین پوست قبلی شود. در این روش علاوه بر از بین رفتن جای جوش و لک‌ها، پوست جوان‌تر شده و چین و چروک‌های پوست نیز از بین می‌روند.

در واقع به علت اینکه این دستگاه از کریستال‌های ظریف ساخته شده با قرار گرفتن بر روی پوست باعث ساییده شدن پوست می‌شود. در این روش اسکار و سایر مشکلات پوستی برطرف شده و با ایجاد مکش در سطح پوست، خونرسانی بهتری در سطح پوست ایجاد شده و پوستی شفاف و شاداب حاصل می‌شود.

لک بری و جوش بری

لایه برداری با لیزر

روش دیگر و آخرین روش درمان بیماری‌های پوستی استفاده از لیزر است. در این روش، نور لیزر به لایه‌های زیرین پوست نفوذ کرده و توسط رنگدانه‌های پوست جذب می‌شود. انواع مختلفی از لیزر وجود دارند که هر کدام برای رفع مشکلات پوستی خاص مورد استفاده قرار می‌گیرند، از این رو بهتر است نوع درمان توسط پزشک متخصص تعیین گردد. لیزر روشی غیر تهاجمی برای رفع تیرگی‌ها و از بین بردن جای لک و جوش و … است و بدون درد و خونریزی و با دروه‌ی نقاهت کوتاه توانسته بسیاری از مشکلات پوستی را حل کند و علاوه بر درمان جای لک‌ها با رفع چین و چروک پوست و تولید کلاژن موجب جوانسازی پوست شود.

در واقع لیزر آخرین راه درمان است و ممکن است با دارو و یا روش‌های درمانی ساده‌تر این ضایعات پوستی حل شوند و نیازی به لیزر نباشد.

با تمام این توضیحات ، کسانی که در پوست خود زگیل، تبخال یا هر بیماری پوستی به خصوصی دارند و یا در ماه‌های گذشته از داروهای خاصی استفاده کرده‌اند، برای لک بری و جوش بری یا درمان کک و مک باید با پزشک متخصص مشورت کرده سپس اقدام به انجام عمل‌های زیبایی کنند.

“کلینیک تخصصی ایران مهر، با کادری مجرب و مکانی معتبر در خدمت بیماران گرامی در زمینه‌ی مشاوره و انجام عمل‌های زیبایی به خصوص از بین بردن لک‌های پوستی عزیزان می‌باشد.”

دیگر خدمات ما

وبلاگ

انواع پوست

معیارهای مختلفی برای طبقه بندی انواع پوست استفاده می‌شود. به عنوان مثال، طبقه بن ...

پنج‌شنبه 25 اسفند 1401

علت جوش صورت چیست؟

جوش صورت زمانی ایجاد می‌شود که سوراخ‌های ریز روی پوست، به نام فولیکول‌های مو، مس ...

سه‌شنبه 23 اسفند 1401

علت جوش چانه

جوش چانه یکی از مشکلات برای بیشتر افراد است. جوش‌ها زمانی ایجاد می‌شوند که منافذ ...

چهارشنبه 17 اسفند 1401