جراحی زیبایی شکم

مقدمه

یک عمل قدرتمند برای زیبایی شکم به نام آبدومینوپلاستی!

آبدومینوپلاستی یا عمل زیبایی شکم، شکمی مسطح، بدون خطوط استریا و پوست اضافه را برایتان به ارمغان می‌آورد. در این عمل زیبایی، عضلات شکم سفت شده و تنها یک لایه چربی متوسط روی سطح عضلات را می‌پوشاند.

در طی این عمل جراحی، چربی‌های اضافه‌ی پوست حذف و پوست اضافه از بالا و پایین شکم برداشته می‌شود. همین عمل باعث می‌شود، شکم به حالت اولیه‌ی خود بازگشته و ظاهر برآمده یا پایین افتاده‌ی شکم اصلاح شود. به این عمل جراحی تامی تاک نیز گفته می‌شود،

در مرحله‌ی بعد اضافات پوست جدا شده و مابقی به دیواره شکم بخیه می‌شوند و در پایان یک محل برای سوراخ ناف تغیین شده و با یک لوله، فضای زیر پوست را به بیرون ارتباط می‎دهند تا ترشحات از بدن خارج شوند.

آیا از ظاهر شکم برآمده و یا خط دار خود ناراضی هستید؟
پوست شل و یا آویزان شکمتان، شما را بدلباس نشان داده و اعتماد به نفستان کم شده؟
یکی از قدرتمندترین عمل‌ جراحی ترمیمی در دنیا، آبدومینوپلاستی (سفت و عضله کردن شکم) بوده که باعث می‌شود شکمی ایده‌آل از لحاظ زیبایی ایجاد شود. از دیدگاه زیبایی، شکمی ایده‌آل است که مسطح بوده و فاقد هرگونه خطوط استریا و پوست اضافه باشد. علاوه بر این عضلات شکمی سفت بوده و تنها یک لایه چربی متوسط روی آن را پوشانده است. آبدومینوپلاستی باعث سفت شدنِ “شلی و افتادگی پوست شکم” می‌شود و نیز موجب مسطح شدن و لاغر شدن شکم و بازگرداندن شکم به حالت اولیه خود می‌شود یعنی تا حد امکان خطوط استریا و چین و چروک‌ها و ترک‌های سطح پوست را از بین می‌برد.

چه عواملی باعث ایجاد شکمی نازیبا می‌شوند؟

از عواملی که باعث ایجاد خطوط استریا و یا افزایش توده‌ی چربی شکمی می‌شوند می‌توان بارداری، کاهش و یا افزایش اضافه وزن را نام برد. بارداری و کاهش یا افزایش وزن با اثر بر روی عضلات شکم، ایجاد خطوط استریا و افزایش توده چربی شکمی، سبب تغییر در ظاهر شکم می‌شوند.

ورزش می تواند سبب کاهش توده (ضخامت) چربی در ناحیه شکم شود اما هیچ اثری در از بین بردن خطوط استریا و بهبود پوست شل شده شکم ندارد. علاوه بر آن اگر تغییر معناداری در عضلات شکمی هم به وجود آمده باشد دیگر ورزش به تنهایی برای بهبود ظاهر آن کارساز نخواهد بود.

چه کسانی کاندید مناسبی برای انجام جراحی زیبایی شکم هستند؟

آبدومینوپلاستی یا عمل جراحی زیبایی شکم، برای بیمارانی مناسب است که تمام اقدامات غیر تهاجمی‌تر مثل رژیم و ورزش و… را امتحان کرده و نتیجه نگرفته‌اند و در حال افزایش وزن هم نیستند.
افرادی که شکم های بزرگ و پر چربی دارند که پوست آن آویزان است و با رژیم غذایی یا برنامه منظم ورزشی لاغر نمی‌شوند بهترین کاندید برای عمل ابدومینوپلاستی هستند. جراحی زیبایی شکم یا ابدومینوپلاستی به ویژه یرای خانم‌هایی که حاملگی های متعدد داشته‌اند و پوست شکمشان کشیده شده و از طرفی عضلات شکمشان موقعیت طبیعی خود را از دست داده توصیه می‌شود، جراحی آبدومینوپلاستی همین طور برای افراد پیری که خاصیت ارتجاعی پوستشان را از دست داده‌اند و دچار چاقی و لاغری های مکرر شده‌اند و خطوط استریا در ناحیه شکم آنها زیاد دیده می‌شود نیز توصیه می‌شود. این عمل جراحی برای تمامی سنین قابل انجام است.

آبدومینوپلاستی (زیبایی شکم) چیست؟

آبدومینوپلاستی، یک عمل جراحی است که نتیجه آن کوچک کردن شکم و حذف چربی اضافی آن است. طی این جراحی چربی و پوست اضافه از بالا و پایین برداشته شده و ظاهر برآمده شکم اصلاح می‌شود.
به طور کلی، آبدومینوپلاستی اقدامی تهاجمی است که اساس کار این جراحی، تغییر در مولفه‌هایی است که به طور مستقیم بر ظاهر شکم اثر می‌گذارند. مانند:

۱- پوست اضافه و خطوط استریا:

پوست اضافی شکم را نمی توان از طریق ورزش از بین برد، چرا که پوست اضافه خاصیت ارتجاعی خود را از دست داده و هیچگونه پاسخ فیزیولوژیک نسبت به ورزش نخواهد داشت. از این رو آبدومینوپلاستی مستقیما با حذف پوست اضافی شکم و بهبود وضعیت خطوط استریا به منظور ایجاد شکمی سفت تر و با خطوط استریای کمتر (یا بدون خطوط استریا) انجام می‌شود.

۲- توده چربی اضافی:

وقتی که پوست اضافه حذف می‌شود توده چربی اضافی متصل شده به آن نیز حذف خواهد شد. در صورت نیاز، لیپوساکشن تکمیلی می‌تواند به لاغرتر شدن شکم و حذف چربی‌های اضافی باقی مانده در شکم، در حین انجام تامی تاک کمک کند.

۳- عضلات شکمی شل شده:

همان طور که پوست شل شده و افتاده را می توان کشید، عضلات شکمی را نیز که به سبب بارداری و کاهش یا افزایش وزن، شل و افتاده، نازک و ضعیف شده‌اند را نیز می‌توان کشید و بهبود داد. در اصطلاح پزشکی به شل شدن عضلات، خارج شدن از حالت نرمال خودشان Diastasis Recti می‌گویند.

ورزش می‌تواند سبب تقویت عضلات شل شده شکمی شود اما اگر این شل شدگی زیاد باشد، ورزش دیگر در بازگرداندن این عضلات به جایگاه اولیه خودشان کارساز نیست. در جریان عمل آبدومینوپلاستی، عضلات شل شده به جایگاه اصلی خودشان بازگردانیده می‌شوند. (حتی از حالت اصلی خودشان کمی مستحکم‌تر می شوند)

مجموع این اعمال یک شکم صاف و احتمالا مقعر با یک کمر باریک را برای فرد به ارمغان می‌آورد.

افراد می توانند با انجام آبدومینوپلاستی اعتماد به نفس بیشتری نسبت به ظاهر خود پیدا کنند، ولی بهتر است قبل از عمل در مورد توقعاتی که از نتایج این جراحی دارند و همین طور در مورد نگرانی‌های خود با جراح مربوطه صحبت کنند تا در مورد این مسائل و نتیجه عمل با هم به توافق مورد نظر برسند.

جراحی زیبایی شکم یا آبدومینوپلاستیی چگونه انجام می‌شود؟

عمل آبدومینوپلاستی کامل می‌تواند ۲ تا ۵ ساعت طول بکشد ولی در عمل آبدومینوپلاستی جزئی فقط نواحی زیر ناف را تخلیه می‌کنند و ۱ تا ۲ ساعت زمان لازم است، پس در هر صورت طول مدت عمل به وسعت عمل جراحی بستگی دارد. در این عمل جراحی یک برش طولی از استخوان لگن یک طرف تا استخوان لگن طرف مقابل ایجاد می‌شود، این خط برش بالای ناحیه تناسلی ایجاد می‌شود و سپس با یک برش گرد در اطراف ناف پوست آزاد شده و در نهایت پوست دیواره شکم در زیر ناحیه خط دنده ها جدا می‌شود. فلپ پوستی بزرگ از دیواره شکم جدا می‌شود تا عضلات طولی نمایان شود، سپس عضلات را به هم نزدیک کرده و در کنار هم توسط بخیه فیکس می‌کنند، این مرحله از عمل جراحی باعث باریک شدن کمر می‌شود.

وسپس اضافات پوست جدا شده و مابقی آن به دیواره شکم بخیه می‌شود و در نهایت یک محل جدید برای سوراخ ناف تعیین می‌شود. یک لوله که فضای زیر پوست را به بیرون ارتباط می‌دهد، برای خروج ترشحات کار گذاشته می‌شود.

در یک آبدومینوپلاستی جزئی فقط پوست بین خط برش پایینی و ناف جدا شده و پایین کشیده می‌شود، اضافات آن برداشته شده و مابقی بخیه می‌شود.

ابدومینوپلاستی یا تامی تاک به چه کسانی توصیه نمی شود؟

افرادی که تصمیم به کاهش وزن شدید دارند بهتر است اول به وزن ایده‌آل خود برسد و سپس برای جراحی زیبایی شکم یا ابدومینوپلاستی اقدام کنند. آبدومینوپلاستی هیچ منعی در افرادی که قصد باردار شدن در آینده را دارند، ندارد و حتی هیچ اثر سویی بر بارداری آنها و رشد جنین شان نخواهد داشت. اما آنچه که در این میان حائز اهمیت است، آن است که بیماران باید بدانند که بارداری می تواند ظاهر شکم آنها را دوباره دستخوش تغییرات نامطلوب کند.

توجیه آن نیز این است که در طی جراحی زیبایی شکم عضلات راست شکم کنار یکدیگر فیکس می‌شود ولی در طی حاملگی و در نتیجه رشد جنین این عضلات از هم دور شده و شکم باز به وضعیت قبل از آبدومینوپلاستی بر می‌گردد.

دوره نقاهت در آبدومینوپلاستی (عمل جراحی زیبایی شکم) چه قدر است؟

در چند روز ابتدایی بعد از عمل جراحی، ایستادن به صورت کاملا کشیده برای بیمار ناراحت کننده است. بنابراین توصیه آن است که در ۵ روز اول پس از جراحی، بیماران کمی کمرشان را خم کنند.

ترشح خونابه تا چند روز پس از عمل آبدومینوپلاستی یا جراحی زیبایی شکم طبیعی است. با طی شدن دوران نقاهت، بیمار یک هفته بعد قادر خواهد بود که بدون درد، کاملا کشیده بایستد.

توصیه آن است که بیماران تا زمان بهبودی کامل از انجام هرگونه فعالیت سنگین بپرهیزند. انجام کارهای سبک و معمولی مشکلی ایجاد نمی‌کند. بیمار در ابتدا یک احساس ناراحت کننده را مشابه زمانی که عضلات شکم در اثر انجام فعالیت بدنی شدید، می‌گیرند را تجربه می‌کند.

وجود یک کبودی خفیف تا متوسط پس از جراحی طبیعی است که البته در بیمارانی که عمل لیپوساکشن بر روی آنها انجام شده، ممکن است این کبودی شدیدتر باشد.

استحمام کردن ۲۴ ساعت پس از انجام عمل آبدومینوپلاستی مجاز است.

کادر مجرب کلینیک تخصصی پوست و مو ایران مهر، با پشتوانه‌ی استفاده از تکنولوژی روز دنیا و تجربیات ارزنده خود، در شهر های تبریز و ارومیه، قصد دارند از اولین گام مشاوره تا آخرین روز نقاهت بعد از عمل، خدماتی بی‌نظیر را به شما ارائه دهند.

دریافت مشاوره رایگان


برای دریافت مشاوره رایگان شماره خود را ثبت نمایید

دیگر خدمات ما

وبلاگ

باورها و اشتباهات رایج در مورد ” لیزر موهای زائد”

لیزر موهای زائد یکی از جدیدترین و محبوب‌ترین روش‌های از بین بردن مو، آن هم به صو ...

چهارشنبه , 08 جولای 2020

جوانسازی چانه و گردن

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان ...

چهارشنبه , 02 ژانویه 2019

افتتاحیه سایت ایران مهر

کلینیک فوق تخصصی جراحی و زیبایی ایران مهر به زودی، با افتتاح سایت خود فعالیت‌های ...

چهارشنبه , 02 ژانویه 2019