جراحی زیبایی بینی

مقدمه

رینوپلاستی یا عمل زیبایی بینی بیشتر برای زیباسازی ظاهر بینی و یا بهبود عملکرد بینی انجام می‌شود. در این عمل، گاه ممکن است، تنها فرم ظاهری بینی تغییر پیدا کند و گاه، تیغه‌ی بینی هم با تغییراتی مواجه خواهد شد.

اگر رینوپلاستی به صورت بسته انجام شود، تغییرات بسیار جزئی در داخل بینی اتفاق افتاده و بیرون بینی بدون هیچ زخم و برشی باقی می‌ماند. اما در روش جراحی باز رینوپلاست، در پوست بینی برش‌هایی ایجاد و پوست بینی به بالا کشیده می‌شود و حفره‌های بینی به دو بخش تقسیم می‌شوند.

به طور کلی رینوپلاستی می‌تواند منجر به بزرگ یا کوچک شدن اندازه‌ی بینی شده و یا نوک بینی را پهن‌تر و یا باریک‌تر کند. همچنین تغییر ارتفاع و یا طول بینی نیز از نتایج رینوپلاستی می‌باشد.

البته باید خاطر نشان کرد که در روش‌های سنتی عمل زیبایی بینی، به علت شکسته شدن استخوان و یا برداشته شدن زیاد از حد غضروف، بینی دچار مشکلاتی می‌شد و ممکن بود با عوارضی چون تنگی نفس، سلامت فرد به خطر بیفتد. اما امروزه با پیشرفت علم و بخیه زدن غضروف‌ها خطرات و عوارض این عمل زیبایی کم شده و افراد زیادی خود را به تیغ جراحان سپرده و با رضایت کامل از زیبایی و عملکرد خوب بینی‌شان لذت می‌برند.

امروزه خیلی بعید است که چیزی از عمل زیبایی بینی ندانیم، به طبع حتی اگر کسی از اطرافیان شما هم این عمل را انجام نداده باشد در اجتماع افراد زیادی را خواهید دید که مدل بینی خود را با رینوپلاستی تغییر داده‌اند.
البته این عمل زیبایی، چیز جدیدی نیست و قدمت آن به ۵۰ تا ۶۰ سال قبل برمیگردد. درست بعد از جنگ جهانی دوم. و در ایران هم از دهه ۴۰ شمسی، جراحی زیبایی بینی شروع شد. در ابتدا پزشکان خلق و بینی این کار را انجام می‌دادند. اما پس از مدتی، ایران رکوردشکن عمل زیبایی شد و این عمل به پزشکان و متخصصان زیبایی سپرده شد.

جراحی زیبایی بینی یا رینوپلاستی چیست؟

به صورت خیلی خلاصه، رینوپلاستی تغییر فرم بینی بوده که یا فقط تغییری در ظاهر بینی ایجاد می‌شود و یا تیغه‌ی بینی هم با تغییراتی مواجه خواهد شد.
به طور کلی، جراحی بینی برای زیباسازی ظاهر بینی و یا بهبود عملکرد بینی و یا برطرف ساختن نواقص بینی انجام می‌شود. رینوپلاستی (عمل زیبایی بینی) در افراد مختلف متفاوت بوده و می‌تواند منجر به کوچک یا بزرگ شدن اندازه بینی، تغییر شکل بینی، پهن تر یا باریک تر شدن نوک بینی و یا تغییر ارتفاع یا طول بینی منجر گردد.

رینوپلاستی بسته چگونه انجام می‌شود؟

در روش رینوپلاستی بسته ، جراح بدون ایجاد برش در بیرون بینی، تغییراتی در درون بینی ایجاد می‌کند و این عمل بیشتر برای ایرادهای جزئی کاربرد دارد اما در روش باز جراح در پوست بینی برش‌هایی ایجاد کرده و بدین ترتیب حفره‌های بینی به دو قسمت تقسیم می‌شوند و بعد از آن پوست بینی به سمت بالا کشیده می‌شود تا دسترسی بیشتری به داخل بینی پیدا شود .

اما برای تشخیص اینکه کدام یک از انواع جراحی زیبایی بینی بهتر است باید گفت که آنچه حائز اهمیت است نتیجه نهایی جراحی است و فرآیند عمل جراحی خواه عمل جراحی باز و خواه عمل جراحی بسته تفاوت چندانی نخواهد داشت .

مشکلاتی که رینوپلاستی، در حل شدن آنها و زیبایی چهره کمک می‌کند:

  • بزرگ بودن اندازه بینی
  • قوزدار بودن بینی
  • افتادگی نوک بینی یا کم بودن زاویه‌ی بینی ولب
  • پهن بودن بینی
  • بزرگ بودن سوراخ های بینی
  • جعبه‌ای شکل بودن نوک بینی
  • زیاد بودن فاصله نوک بینی تا صورت
  • دررفتگی تیغه بینی وغیرقرینه بودن بینی
  • دو شاخه بودن نوک بینی
  • دماغ زین اسبی متعاقب ضربه‌های قبلی ویا عمل جراحی انحراف تیغه بینی

بد شکلی‌های بعد از عمل جراحی

باید توجه داشت که اگرچه در گذشته و روش سنتی رینوپلاستی، فقط کوچک کردن بینی و زیبایی ظاهرش مهم بود و با برداشته شدن مقدار زیاد غضروف و شکسته شدن استخوان، عملکرد بینی دچار مشکل میشد، اما امروزه با پیشرفت علم پزشکی، غضروف‌ها با بخیه زدن شکل گرفته و با زیباسازی بینی، عملکردش هم بهبود می‌یابد.

خطرات و عوارض احتمالی این عمل زیبایی:

با توجه به تبلیغات وسیع که یا این عمل زیبایی را تایید و یا سرکوب می‌کنند باید به این نکته توجه داشت که این عمل جراحی هم مانند تمام عمل های جراحی دیگر به عوامل بسیار زیادی وابسته بوده و خطرات و عوارض احتمالی همواره وجود خواهند داشت.
در مرحله‌ی اول باید فردی که قرار است کاندید این عمل زیبایی شود، به خوبی معاینه شده و موارد احتمالی بررسی و تکنیک‌های مناسب انتخاب شوند.

از عوارض احتمالی موارد زیر را می توان نام برد:

۱- مشکل تنگی نفس:

اگرعمل به روش سنتی انجام گرفته و طبق متد قدیم، غضروف‌های بیشتری درآورده شوند، استخوان بالای بینی به شدت خرد شده و غالباً پره ها به داخل فرو می‌روند و هنگام تنفس حتی تنفس صدادار شده و متاسفانه درمان این عارضه بسیار مشکل خواهد بود.
بیماران باید بیشتر از آنکه به ظاهر بینی و به اصطلاح عروسکی کردن بینی توجه داشته باشند به تنفس بعد از عمل اهمیت داده و متوجه باشند اگر بینی خیلی باریک شود، تنفس از بین می‌رود.

۲- نامتقارن بودن سوراخ بینی:

این مشکل یا عارضه در شکل ظاهری بینی اتفاق می‌افتد و به عملکرد بینی هیچ ارتباطی نخواهد داشت. یعنی، ممکن است با توجه به اینکه جراح قبل از انجام جراحی اندازه‌گیری‌های دقیقی انجام داده اما بیمار بعد از عمل از نامتقارن بودن سوراخ‌های بینی شکایت کند. این مشکل ممکن است بر اثر تورم ناشی از عمل باشد و بعد از مدتی از بین برود.

۳- بینی زینی شکل:

ممکن است جراح با تخمین و محاسبات اشتباه یا کم تجربگی، قوز غضروفی – استخوانی پشت بینی را بسیار بتراشد و بینی بد فرمی را شاهد باشید. پس در انتخاب جراح باید دقت کرده و این جراحی را به متخصص مجربی بسپارید.

۴- اشکال هشتی شکل:

اشکال هشتی شکل (v معکوس) در حد فاصل هرم استخوانی و غضروفی با اشتباه جراح ممکن است طاق بینی بیش از اندازه کوچک شده و در واقع اینگونه به نظر می‌رسد که قسمت غضروفی بینی از قسمت استخوانی جدا شده و بینی بیمار دو تکه به نظر می‌رسد. این مشکل برای بیمار مشکلات تنفسی ایجاد خواهد کرد.

۵- آسیب پوستی:

اگر در حین جراحی به پوست بینی بیمار آسیب برسد، امکان دارد پس از جراحی پوست آسیب دیده سیاه شده و از بین برود.این عارضه بدترین نوع عارضه بوده و ترمیم بسیار مشکلی دارد.استفاده از مواد مصنوعی یا همان پروتز به عنوان پیوند داخلی بینی، ممکن است، احتمال آسیب پوستی را به دنبال داشته باشد. اما خوشبختانه این عارضه از نادرترین عوارض جراحی زیبایی بینی است.

۶- باریک شدن بیش از حد نوک بینی:

در صورتیکه بیمار اصرار زیادی به کوچک کردن نوک بینی داشته باشد و جراح هم با توجه به سلیقه و درخواست بیمار این کار را انجام دهد، نه تنها بینی زیبا نخواهد شد بلکه بینی شکل طبیعی خود را از دست داده و کاملا مصنوعی به نظر خواهد آمد.

۷- بالا رفتن بیش از حد نوک بینی:

در بحث زیباسازی بینی، زاویه نوک بینی در مردها و زن ها متفاوت است و این اندازه در مردها تقریبا ۹۰ و در مورد خانم ها این عدد ۱۱۰ درجه می‌باشد. اگر جراح این نکته را رعایت نکند و نوک بینی بیش از اندازه‌ی استاندارد به بالا برود، به اصطلاح بینی خوکی نازیبایی ایجاد شده و جلوه‌ی زشتی خواهد داشت.

۸- کوچک شدت بیش از اندازه پره های بینی:

در بینی‌های گوشتی (افرادی که ضخامت پوست زیادی دارند) یا هر فردی که پره‌های بینی اش از حد استاندارد بزرگ‌تر هستند، گرچه کوچکتر کردن پره ها باعث زیباتر شدن بینی خواهد شد اما اگر این کوچک‌سازی ها بیش از اندازه باشند، نتیجه برعکس بوده و علاوه بر ایجاد ظاهری زشت، تنگی راه هوایی بینی نیز ایجاد می‌شود.

۹- کم یا زیاد شدن پره وسطی بینی:

در مواردی مشاهده شده که جراح به تناسب محل پره‌های بینی با پره وسط دقت لازم را نداشته و یا این پره به سمت داخل بینی کشیده می‌شود و یا بیش از حد به بیرون زده و از نیم‌رخ ظاهر زیبایی نخواهد داشت.

 

بنابراین باید توجه داشت که انجام این عمل زیبایی در محیطی کاملا بهداشتی و زیر نظر کارشناسان مجرب و جراحان متخصص امکان‌پذیر بوده و عوارض آن با مشاوره و معاینه دقیق تا حد صفر می‌تواند کاهش یابد.

کلینیک تخصصی پوست و مو ایران مهر مفتخر است با استفاده از پیشرفته‌ترین تکنولوژی روز دنیا و به پشتوانه تیم متخصص باتجربه در خدمت بیماران عزیز باشد.

دریافت مشاوره رایگان


برای دریافت مشاوره رایگان شماره خود را ثبت نمایید

دیگر خدمات ما

وبلاگ

باورها و اشتباهات رایج در مورد ” لیزر موهای زائد”

لیزر موهای زائد یکی از جدیدترین و محبوب‌ترین روش‌های از بین بردن مو، آن هم به صو ...

چهارشنبه , 08 جولای 2020

جوانسازی چانه و گردن

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان ...

چهارشنبه , 02 ژانویه 2019

افتتاحیه سایت ایران مهر

کلینیک فوق تخصصی جراحی و زیبایی ایران مهر به زودی، با افتتاح سایت خود فعالیت‌های ...

چهارشنبه , 02 ژانویه 2019