بوتاکس

مقدمه

بوتاکس، سمی بی‌خطر است که از روند افزایش چین و چروک پوست، جلوگیری می‌کند. تزریق بوتاکس در پوست، باعث فلج شدن آن ناحیه و کندی یا توقف فعالیت‌های ماهیچه‌ای و از بین رفتن چین و چروک‌های پوست‌ می‌شود.

این تزریق بیشتر در ناحیه‌ی اطراف چشم، چروک‌های بین دو ابرو و چین و چروک‌های روی پیشانی و یا برای زیبایی لب‌ها در فک، انجام می‌شود. بنابراین فلج شدن و کندی فعالیت‌های این نواحی آسیبی به فرد نخواهد زد و هیچ خطری برای سلامت افراد نخواهد داشت.

علیرغم بی‌خطر بودن این تزریق، زنان باردار و یا کسانی که بیماری‌های عصبی دارند، همچنین مبتلایان به آسم و دیابت باید برای این تزریق با پزشک خود مشورت کرده و تا جای ممکن از این عمل خودداری نمایند.

این درمان نیازی به بیهوشی ندارد مگر اینکه موردی استثنایی باشد و یا با درخواست بیمار، پزشک از بیهوشی استفاده کند. همچنین ۲ الی ۱۰ روز پس از تزریق بوتاکس، فرستنده های عصبی ماهیچه مسدود و پروسهی متوقف کردن حرکات ماهیچه‌ای اتفاق می‌افتد.

آیا چین و چروک‌‌های دور چشم و یا خطوط افقی پیشانی، اعتماد به نفستان را از بین برده است؟

آیا بارها با دیدن عکس‌های قدیمی خود، حسرت گذشته را خورده و دلتنگ صورتی بدون چین و چروک شده‌اید؟

این احتمال هم وجود دارد که با دیدن ستارگان هالیوود، این سوال را پیش خود تکرار کرده باشید که راز صورت‌های زیبا و جوان این هنرپیشه‌گان در چیست؟

جواب سوال شما اینجاست!

با پیشرفت تکنولوژی، هر روزه روش‌های مختلفی برای جوانسازی و زیبایی پوست مورد استفاده قرار می‌گیرد. یکی از این روش‌ها، تزریق بوتاکس بوده و نه تنها برای زیباسازی پوست که برای درمان بیماری‌های مختلف نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

سمی به نام بوتاکس، راز جوانی پوست شما!

بوتاکس از یک باکتری به نام کلستریدیوم بوتولینیوم مشتق شده و قبلاً برای درمان اسپاسم‌های ماهیچه‌ای مورد استفاده قرار می‌گرفت. اسپاسم‌هایی که در ماهیچه‌ی صورت، پرش پلک، لوچی چشم و یا اسپاسم ماهیچه‌های گردن باعث ایجاد ناهنجاری‌هایی می‌شدند با تزریق این پروتئین ساده بهبود می‌یافتند.

مدت‌ها بعد متخصصین متوجه شدند که استفاده از این سم می‌تواند بیماری‌هایی مثل میگرن، فلج بِل، عرق شدید در هنگام استرس، بزرگ شدن پروستات، بی‌ارادگی ادرار را هم درمان کند. کم کم بوتاکس وارد مرحله‌ی تازه‌ای از حضورش در کلینیک‌ها شد و پزشکان دریافتند که با استفاده از این سم بی‌خطر می‌توانند چین و چروک‌های پوست را هم درمان کنند. در واقع بوتاکس، چین و چروک‌های پیشانی، دور چشم‌ و یا اطراف لب‌ها را باز کرده و پوستی صاف، زیبا، جوان و شاداب را به وجود می‌آورد.

بوتاکس، مورد تایید FDA (سازمان غذا و داروی آمریکا) بوده و طی تمام ۲۰ سال گذشته رضایت عمومی را به همراه داشته است.

بوتاکس

دیسپورت چیست و با بوتاکس چه تفاوت‌هایی دارد؟

 • دیسپورت برند اروپایی بوتاکس می‌باشد ولی بوتاکس توسط شرکت آمریکایی آلرگان تولید می‌شود. ویال‌های دیسپورت پودری بوده و برخلاف بوتاکس در دمای ۲ یا ۸ درجه‌ی سانتیگراد نگهداری می‌شوند. بوتاکس، در حرارت زیر صفر نگهداری می‌شود.
 • ویال‌های دیسپورت ۳۰۰ الی ۵۰۰ واحدی هستند و بوتاکس ۵۰ و ۱۰۰ واحدی می‌باشد.
 • در تهیه‌ی دیسپورت، لاکتوز مورد استفاده بوده و بنابراین کسانی که به شیر آلرژی دارند نباید از دیسپورت استفاده کنند.
 • با وجود یکسان بودن تکنیک تزریق در هر دو مورد، نسبت تزریق دیسپورت دو و نیم تا سه برابر بوتاکس خواهد بود.
 • بوتاکس ۴۸ ساعت بعد از تزریق شروع به تاثیرگذاری می‌کند در حالیکه دیسپورت ۲۴ ساعت بعد از تزریق، اثر گذاری خود را شروع می‎‌کند.
 • ماندگاری دیسپورت از بوتاکس بیشتر است.
 • درد در تزریق دیسپورت بسیار کمتر از تزریق بوتاکس می‌باشد.
 • قیمت دیسپورت حدود یک سوم قیمت بوتاکس است اما چون حدود سه برابر بیشتر از بوتاکس استفاده می‌شود قیمت تمام شده‌ی هر دو یکی می‌شود.

 نحوه‌ی عملکرد بوتاکس در زیباسازی و جوانسازی پوست

به طور کلی تزریق این ماده به مقدار کم و دوز مشخصی که پزشک متخصص تشخیص خواهد داد، بر روی ماهیچه‌ها تاثیر گذاشته و فعالیت ماهیچه‌ها را کم و یا آن‌ها را فلج می‌کند. با این کار ماهیچه‌های صورت که با پرکاری و حرکات زیاد باعث ایجاد چین و چروک می‌شدند، بی‌حرکت شده و روند افزایش چین و چروک‌ها متوقف می‌شود.

با تزریق بوتاکس، در ساختار صورت تغییری ایجاد نشده، اما تغییرات قابل توجهی بعد از چند روز در چین و چروک‌های داینامیک صورت مشاهده خواهد شد. در مورد چین و چروک‌های استاتیک و عمیق‌تر، بعد از تزریق بوتاکس و فیکس کردن ماهیچه‌های اطراف آن، با تزریق ژل محل چروک‌ها پر خواهند شد.

تزریق بوتاکس با سوزن‌هایی بسیار ظریف (مانند سوزن انسولین) و به مدت حداکثر ۱۰ تا ۱۵ دقیقه، انجام می‌شود. اثر بوتاکس ۳ تا ۷ روز بعد در چهره شخص ظاهر شده و برای دیدن نتیجه‌ی نهایی دو هفته زمان لازم است.

درد و عوارض بوتاکس

این تزریق معمولاً با بی‌حسی موضعی انجام گرفته و بیمار درد زیادی را حس نخواهد کرد. مگر اینکه بیمار تمایلی به بی‌حسی نداشته باشد. بعد از تزریق، تورم یا خون‌مردگی موقت و یا قرمزی پوست عوارضی طبیعی بوده که بدون هیچ نگرانی رفع خواهند شد.

تزریق بوتاکس در کدام نواحی بدن صورت می‌گیرد؟

 • لب ها
 • صورت
 • پیشانی
 • زیرچشم
 • ابرو
 • زیر بغل
 • خط خنده
 • گونه

باید دقت داشته باشید که همچون سایر عمل‌های زیبایی، استفاده از سیگار و مشروبات الکلی و یا عدم استفاده از ضد آفتاب در هوای آفتابی از ماندگاری اثر تزریق کاسته و باید در مصرف این مواد و یا قرار گرفتن در مقابل اشعه‌ی فرابنفش خورشید اجتناب کرد.

با توجه به تشخیص پزشک هر ۳ ماه یا ۶ ماه این تزریق می‌تواند تکرار شود و پوست بدون هیچ عارضه جوانی و شادابی خود را حفظ کند.

آیا برای این تزریق بوتاکس سن مشخصی تعریف شده است؟

باید به این نکته توجه داشت که تزریق بوتاکس از ۱۸ سال تا ۶۵ سال، هیچ موردی نداشته و بهترین سن برای انجام این تزریق ۳۰ تا ۵۰ سالگی است. برای سنین زیر ۱۸ سال به هیچ عنوان انجام این تزریق توصیه نمی‌شود. بوتاکس بهتر است قبل از ایجاد ترک در پوست، تزریق شده و به علت خاصیت پیشگیری، تزریق در افراد جوان تاثیرگذاری بیشتری خواهد داشت.

افرادی که در سنین بالا به سر می‌برند، ممکن است به دلیل کوچک شدن عضلات و افتادگی پوست، تاثیرات چندانی از بوتاکس را تجربه نکنند.

خطرات احتمالی این تزریق

به هر حال باید توجه داشت علی‌رغم بی‌خطر بودن این تزریق، کسانی که آلرژی، بیماری‌های عصبی و یا فلج عضلانی دارند و یا حتی زنان باردار، نمی‌توانند خودسرانه اقدام به چنین عملی در محیط های نامعتبر کنند.

کسانی که باید از تزریق بوتاکس اجتناب کنند

 • زنان باردار
 • مادران شیرده
 • کسانی که در پوستشان عفونت دیده شود
 • مبتلایان به بیماری میاستنی گراویس
 • کسانی که اختلالات نوروموسکولر دارند
 • افراد داری سندرم  Eaton Lambert
 • افرادی که از آنتی‌بیوتیک‌هایی مانند جنتامایسن، کانامایسین و یا استرپتومایسن استفاده می‌کنند
 • افراد مبتلا به آرتریت روماتوئید که دارویی به نام دی-پنیسیلامین استفاده می‌کنند
 • افرادی که با سیکلوسپورین، تخت درمان هستند
 • افرادی که داروی کلروکلین مصرف می‌کنند

اهمیت تخصص پزشک در عمل‌های زیبایی

تزریق بوتاکس به همان اندازه که به پزشک متخصصی نیازمند است یک هنر بوده و باید متخصص در تزریق این ماده جهت زیباسازی و متقارن بودن اجزای صورت دقت کافی داشته باشد. به عنوان مثال اگر برای تزریق بوتاکس و حالت دادن به ابروها دقت نشود ممکن است ابروهای ناهماهنگ و نامتقارنی به وجود آید، بنابراین پزشک علی‌رغم تخصص پزشکی باید هنرمند بوده و چهره‌ای جذاب برای بیمار ایجاد نماید.

“به همین منظور ما در کلینیک تخصصی پوست و مو ایران مهر ، گرد هم آمده‌ایم تا با دانش روز دنیا در محیطی کاملاْ بهداشتی و زیر نظر متخصصین مجرب، زیبایی‌ شما را حفظ و جوانی و شادابی را به پوست شما بازگردانیم.”

دیگر خدمات ما

وبلاگ

انواع پوست

معیارهای مختلفی برای طبقه بندی انواع پوست استفاده می‌شود. به عنوان مثال، طبقه بن ...

پنج‌شنبه 25 اسفند 1401

علت جوش صورت چیست؟

جوش صورت زمانی ایجاد می‌شود که سوراخ‌های ریز روی پوست، به نام فولیکول‌های مو، مس ...

سه‌شنبه 23 اسفند 1401

علت جوش چانه

جوش چانه یکی از مشکلات برای بیشتر افراد است. جوش‌ها زمانی ایجاد می‌شوند که منافذ ...

چهارشنبه 17 اسفند 1401