شناخت انواع پوست

موضوع : پوست و زیباییپنج‌شنبه , 29 آوریل 2021

برای داشتن پوستی سالم و جوان مراقبت روزانه از آن لازم و ضروری است. پوست صورت یکی از حساس‌ترین و ظریف‌ترین قسمت‌های ظاهری بدن بوده و با کوتاهی در مراقبت از آن می‌توانید آسیب‌های جدی به زیبایی ظاهری خود وارد کنید. در بعضی شرایط می‌بینید که افراد با داشتن روتین روزانه‌ی مراقبت از پوست، باز هم پوست آن‌ها دچار آسیب می‌شود. پوست افراد با یکدیگر متفاوت است و هر کدام از پوست‌ها به نوع خاصی از مراقبت‌ها احتیاج دارند. تا زمانی که پوست خود را نشناسید و با اصول مشخص از آن مراقبت نکنید زودتر از آن چه که فکر می‌کنید دچار پیری پوست خواهید شد.

اهمیت شناخت نوع پوست

برای اینکه بتوانید به طور صحیح و اصولی از پوست خود مراقبت کرده و از پیری پوست جلوگیری کنید باید با نوع پوست خود آشنایی داشته باشید. با وجود استفاده از انواع محصولات مراقبتی در صورت ندانستن نوع پوست، این مراقبت‌ها تاثیر بر عکس روی پوست شما گذاشته و ممکن است منجر به ایجاد حساسیت، تولید چربی و یا جوش در پوست شما شود. پس برای داشتن روتین مناسب باید نوع پوست خود را به درستی تشخیص دهید و در حین استفاده از محصولات مراقبتی اطلاعات لازم را در مورد اینکه برای کدام نوع پوست مناسب است کسب کنید.

انواع پوست و نحوه‌ی مراقبت از آن‌ها

در مطلب امروز می‌خواهیم شما را با انواع مختلفی از پوست‌ها و نحوه‌ی مراقبت از آن‌ها آشنا سازیم.

پوست خشک

پوست خشک یا به علت کم آبی بدن و یا به علت ژنتیک و وراثت رخ می‌دهد. با خشکی، پوست رطوبت خود را از دست داده و احساس کشیدگی و پوسته شدن را برای فرد به وجود خواهد آورد. افرادی که پوست خشکی دارند اغلب غدد چربی پوستشان از حالت نرمال کوچک‌تر است و این امر سبب می‌شود پوست نتواند چربی لازم را تولید کند. معمولاً بعد از شستن صورت خود اگر از آبرسان و یا کرم مرطوب کننده استفاده نکنید، پوست‌تان خشک‌تر شده و احساس خارش پیدا می‌کند. افرادی که پوست خشکی دارند منافذ پوست آن‌ها بسته بوده و به راحتی دیده نمی‌شود و پوست‌شان نیز زودتر دچار چین و چروک می‌شود.

چگونه از پوست خشک مراقبت کنیم؟

برای مراقبت از پوست‌های خشک مهم‌ترین گزینه استفاده از آبرسان و مرطوب کننده‌ی مناسب پوست خشک است. قبل از هرگونه آرایش حتماً از کرم آبرسان استفاده کنید تا پوست‌تان حالت کشیدگی پیدا نکند و هنگام پاک کردن آرایش از روی صورت حتماً از پاک کننده‌های مناسب پوست خشک استفاده کنید چرا که استفاده از صابون و یا شوینده‌های دیگر می‌تواند پوست شما را به شدت خشک کند. حتماً سعی کنید در روتین مراقبتی خود از بخار و فیشیال صورت استفاده کنید تا پوست مرده و خشک از صورت شما پاک شود.

در هنگام استفاده از کرم ضدآفتاب توجه داشته باشید که ضدآفتاب شما مخصوص پوست‌های خشک بوده و تا حد امکان قبل از زدن ضد آفتاب از آبرسان مناسب استفاده کنید.

پوست

پوست چرب

اصولاً پوست‌هایی که بدون هر گونه آرایش، براق و درخشنده بوده به پوست چرب معروف هستند. در این حالت مقدار زیادی چربی روی گونه‌ها و بینی وجود دارد. این نوع پوست‌ها مستعد جوش بوده و بیشتر از بقیه‌ی پوست‌ها جوش‌های سر سیاه و سر سفید تولید می‌کنند، ولی مزیتی که نسبت به بقیه‌ی پوست‌ها دارند این است که رطوبت موجود در پوست چرب، از چین و چروک جلوگیری کرده و کسانی که پوست چربی دارند نسبت به کسانی که پوست خشک دارند دیرتر دچار چین و چروک و پیری پوست می‌شوند.

چگونه از پوست چرب مراقبت کنیم؟

شاید بعضی‌ها فکر کنند که چون پوست آن‌ها چرب است دیگر نیازی به استفاده از آبرسان و یا مرطوب کننده ندارند ولی برای این گونه پوست‌ها نیز آبرسان‌های مخصوص وجود دارد که برای مرطوب نگه داشتن پوست باید از آن‌ها استفاده کرد. سعی کنید هنگام استفاده از مواد آرایشی موادی را مصرف کنید که مات باشند تا بعد از آرایش پوست شما حالت براق نداشته باشد.

پوست مختلط

پوست مختلط به پوستی گفته می‌شود که برخی از نقاط صورت خشک و برخی چرب هستند. پوست مختلط در ناحیه‌ی T مانند صورت یعنی پیشانی، بینی و چانه دارای حالت چرب و در قسمت گونه و فک خشک می‌باشند این پوست نسبت به پوست‌های دیگر مشکل بوده و مراقبت از آن سخت است.

پوست

چگونه از پوست مختلط مراقبت کنیم؟

برای مراقبت بهتر از این نوع پوست باید از مصرف محصولاتی که حاوی الکل هستند و باعث خشکی زیاد پوست می‌شوند خودداری کنید و همیشه از آبرسان مخصوص پوست‌های مختلط استفاده کنید.

پوست معمولی

پوست معمولی بهترین نوع پوست می‌باشد که در این حالت پوست مرطوب و کمی چرب بوده و زیاد مستعد جوش نمی‌باشد. نگهداری و مراقبت از این نوع پوست‌خیلی راحت بوده و با رعایت برخی نکات و داشتن روتین پوستی مناسب و معمولی می‌توانید این حالت پوست خود را ثابت نگه‌ دارید.

چگونه از پوست معمولی مراقبت کنیم؟

برای مراقبت این پوست از آبرسان‌های مخصوص پوست معمولی استفاده کنید چرا که این نوع پوست‌ها زودتر از بقیه دچار پیری پوست می‌شوند.

چگونه نوع پوست خود را تشخیص دهیم؟

یک راه ساده و اصولی برا تشخیص نوع پوست وجود دارد که هر شخص می‌تواند به راحتی انجام داده و نوع پوست خود را تشخیص دهد. برای این‌کار ابتدا پوست خود را با شوینده‌های معمولی مخصوص پوست و صورت ملایم شسته تا هر گونه آلودگی و مواد آرایشی از روی صورت‌تان پاک شود، سپس پوست‌تان را با یک حوله‌ی نرم و به حالت ضربانی و آرام خشک کنید.

توجه داشته باشید که نباید از هیچ گونه کرم آبرسان و مرطوب کننده‌ای استفاده کرد. سپس به مدت یک ساعت صبر کرده و در طی این مدت زمان به صورت خود دست نزنید بعد از گذشت یک ساعت به پوست خود نگاه کنید اگر احساس خارش، کشیدگی و حالت پوست پوست شدن روی پوست خود مشاهده کردید یعنی پوست شما خشک است.

اگر پوست شما حالتی درخشان، چرب و مرطوب داشته ‌باشد در این ‌صورت به آن پوست چرب گفته می‌شود .ولی اگر دیدید که برخی نقاط مانند روی گونه و فک شما حالت خشک و کشیدگی دارد ولی پیشانی و بینی شما چرب است بدانید که پوست شما مختلط می‌باشد. در بهترین حالت پوست شما هم خشک و هم چرب می‌باشد یعنی پوست رطوبت کافی داشته و حالت آن معمولی است. در صورت مشاهده‌ی هرگونه خارش و قرمزی روی پوست بدانید که پوست شما حساس بوده و باید در مصرف محصولات بهداشتی و مراقبتی دقت زیادی داشته ‌باشید.

عوامل موثر در نوع پوست

ژنتیک

این‌که نوع پوست ما چگونه باشد را خودمان تعیین نمی‌کنیم بلکه از موقعی که به دنیا می‌آییم نوع پوست ما تعیین شده و اصولاً بر اساس ژنتیک با نوع پوست پدر یا مادرمان یکی است ولی می‌توانیم با انجام برخی کارها از آن مراقبت کنیم.

 آب و هوا

جز عامل ژنتیک که تعیین کننده‌ی اصلی نوع پوست است، آب و هوا نیز تاثیر بسزایی دارد. مثلاً نوع پوست افرادی که در شمال و جنوب کشور ساکن هستند یکی نبوده و بر اساس مرطوب یا خشک بودن آب و هوا نوع پوست نیز متفاوت می‌شود.

 مراقبت‌های پوستی

همانطور که گفتیم داشتن روتین مناسب مراقبت از پوست تاثیر زیادی روی پوست داشته و با استفاده نادرست از محصولات مراقبتی می‌توانید رطوبت پوست را از بین برده و یا موجب ایجاد جوش و آکنه شوید.

 

وبلاگ

آیا رنگ کردن موها بعد از کاشت مو امکان پذیر است؟

کم پشتی موهای سر یکی از عواملی است که می‌تواند زیبایی فرد را تحت تاثیر قرار داده ...

سه‌شنبه , 08 ژوئن 2021

ضد آفتاب و اهمیت استفاده از آن

داشتن پوستی سالم و جوان نیازمند مراقبت بوده و برای انجام اینکار باید وقت کافی دا ...

دوشنبه , 31 می 2021

نکات مهم مراقبت از پوست در تابستان

همه‌ی ما می‌دانیم که برای داشتن پوستی سالم و جوان داشتن مراقبت‌های روزانه جز ملز ...

سه‌شنبه , 25 می 2021

دریافت مشاوره رایگان


برای دریافت مشاوره رایگان شماره خود را ثبت نمایید