انواع پوست

موضوع : پوست و زیباییپنج‌شنبه 25 اسفند 1401

معیارهای مختلفی برای طبقه بندی انواع پوست استفاده می‌شود. به عنوان مثال، طبقه بندی فیتزپاتریک که برای اولین بار در سال 1975 توصیف شد، بر اساس رنگ پوست و واکنش آن به قرار گرفتن در معرض نور خورشید است. از جمله برای تعیین نوع مناسب فاکتور محافظتی در برابر آفتاب یا پیش بینی خطر سرطان پوست استفاده می‌شود.

با این حال از نظر زیبایی، پوست بر اساس چندین عامل مرتبط با تعادل آن طبقه بندی می‌شود: ترشح چربی، آبرسانی و سطح حساسیت. بنابراین، انواع پوست ویژگی‌های خاص خود را دارد و نیاز به مراقبت‌های متفاوتی دارد. نوع پوست توسط ژنتیک تعیین می‌شود، اگرچه تحت تاثیر عوامل دیگری نیز قرار می‌گیرد و می‌تواند با گذشت زمان تغییر کند.

بر اساس این ویژگی‌ها، پنج نوع پوست سالم وجود دارد: معمولی، خشک، چرب، مختلط (هم پوست چرب و هم پوست خشک) و حساس. در زیر ویژگی‌های اصلی انواع پوست شرح داده شده است.

پوست نرمال

این نوع پوست نه خیلی خشک است و نه خیلی چرب. بافتی منظم و بدون نقص و ظاهری تمیز و نرم دارد و نیاز به مراقبت خاصی ندارد.

پوست خشک

در بسیاری از موارد خشکی پوست در اثر عوامل خارجی مانند آب و هوا، رطوبت کم هوا و غوطه ور شدن در آب داغ ایجاد می‌شود و معمولا موقتی است. با این حال، برای برخی افراد ممکن است بیشتر رخ دهد و حتی یک اتفاق مادام العمر باشد. از آن جایی که پوست خشک می‌تواند ترک بخورد و آن را بیشتر در معرض باکتری قرار دهد، اگرچه به طور کلی این موضوع جدی نیست، ممکن است باعث سایر اختلالات پوستی مانند اگزما شود یا اگر به درستی مدیریت نشود، مستعد ابتلا به عفونت است.

علائم و نشانه‌های پوست خشک ممکن است بسته به عوامل مختلفی مانند سن، وضعیت سلامت یا علت آن ها متفاوت باشد. به طور کلی با احساس سفتی و زبری مشخص می‌شود. همچنین ممکن است رنگ خاکستری به همراه داشته باشد و پوسته پوسته شدن پوست، خارش، قرمزی و ترک‌های کوچک ایجاد شود. ترک‌ خوردگی پوست معمولا در پوست‌های بسیار خشک مشاهده می‌شود و ترک‌های کوچکی را ایجاد می‌کند که در موارد جدی‌تر ممکن است عمیق‌تر و حتی خونریزی کند.

پوست آتوپیک یک بیماری پوستی است که با خشکی پوست مشخص می‌شود که منجر به پوسته پوسته شدن و تحریک و علائم ناراحت کننده مانند خارش است. علت اصلی، استعداد ژنتیکی بوده، اگرچه عوامل دیگری نیز ممکن است باعث بروز آن یا تشدید بیماری شوند که ممکن است محیطی، آلرژیک، مرتبط با غذا و حتی برخی لباس‌ها باشد.

پوست چرب

 

پوست چرب

پوست چرب ظاهری متخلخل، مرطوب و روشن دارد. این به دلیل تولید بیش از حد چربی توسط غدد چربی ایجاد می‌شود و معمولا به دلایل ژنتیکی و یا هورمونی به وجود می‌آید. در نوجوانان و جوانان زیر 30 سال شایع است و معمولا با بروز آکنه مرتبط است.

پوست ترکیبی

بر اساس محل قرارگیری آن، ویژگی‌های پوست خشک و چرب را نشان می‌دهد زیرا توزیع غدد چربی و عرق همگن نیست. ناحیه‌ای که چربی بیشتری دارد معمولا ناحیه T (پیشانی، بینی و چانه) است، در حالی که پوست گونه‌ها طبیعی یا خشک است.

پوست حساس

پوست حساس بیشتر مستعد واکنش به محرک‌هایی است که پوست معمولی هیچ واکنشی به آن ها ندارد. این یک پوست حساس است که معمولا با احساس ناراحتی مانند گرما، سفتی، قرمزی یا خارش همراه است. این نوع پوست عملکرد سدی (یا محافظتی) خود را از دست می‌دهد و ورود میکروارگانیسم‌ها و مواد محرک را آسان می‌کند و احتمال ابتلا به عفونت و واکنش‌های آلرژیک را افزایش می‌دهد. این مدل یک پوست ظریف است که برای مبارزه با خشکی، زبری و ظاهر معمول خود نیاز به مراقبت بیشتری دارد. گاهی به جای حساس، پوست تحریک شده نیز گفته می‌شود، اما این اصطلاحات مترادف هستند و هیچ تفاوت پوستی بین آن ها وجود ندارد.

 

بیشتر بخوانید: علت جوش صورت چیست؟

 

پوست فلس دار

تحریک مکرر پوست در اثر عوامل محیطی مانند آفتاب، باد، خشکی یا رطوبت بیش از حد ممکن است باعث پوسته پوسته شدن پوست شود، یعنی جدا شدن پوسته‌های بزرگ از اپیدرم که گاهی شبیه گرد و غبار ریز به نظر می‌رسد. با این حال، پوسته پوسته شدن ممکن است نتیجه برخی شرایط، مانند یک واکنش آلرژیک، عفونت قارچی یا استافیلوکوک، اختلال سیستم ایمنی یا سرطان و درمان‌های سرطانی باشد. در این موارد، پوسته پوسته شدن پوست معمولا با خارش همراه است.

لکه های قرمز

تعداد زیادی علل و بیماری‌های پوستی برای ظهور لکه‌های قرمز یا بثورات وجود دارد، از جمله عفونت‌ها، گرما، آلرژن‌ها، اختلالات سیستم ایمنی و داروها.

خال های پوستی

خال‌ها نقاط یا لکه‌های تیره‌ای روی پوست هستند که معمولا در دوران کودکی و نوجوانی ظاهر می‌شوند. آن ها توسط گروه‌هایی از سلول‌های رنگدانه ایجاد می‌شوند. به طور کلی آن ها بی ضرر هستند، اما بهتر است در صورت تغییر اندازه، شکل یا رنگ و یا در صورت بروز خارش یا خونریزی، آن ها را با یک متخصص پوست بررسی کنید، زیرا ممکن است برخی از آن ها سرطانی باشند.

سخن آخر

به طور کلی توجه به ظاهر پوست بسیار مهم است زیرا صرف نظر از نوع پوست شما، ویژگی‌های خاصی وجود دارد که می‌تواند نشانه‌ای از مشکل پوستی باشد. برای مشاوره‌های پوستی و آشنایی با انواع پوست بیشتر می‌توانید با متخصصان ما در کلینیک ایران مهر تماس بگیرید.

وبلاگ

انواع پوست

معیارهای مختلفی برای طبقه بندی انواع پوست استفاده می‌شود. به عنوان مثال، طبقه بن ...

پنج‌شنبه 25 اسفند 1401

علت جوش صورت چیست؟

جوش صورت زمانی ایجاد می‌شود که سوراخ‌های ریز روی پوست، به نام فولیکول‌های مو، مس ...

سه‌شنبه 23 اسفند 1401

علت جوش چانه

جوش چانه یکی از مشکلات برای بیشتر افراد است. جوش‌ها زمانی ایجاد می‌شوند که منافذ ...

چهارشنبه 17 اسفند 1401

دریافت مشاوره رایگان


برای دریافت مشاوره رایگان شماره خود را ثبت نمایید